labaniati
08 بهمن 1401 - 10:05

کاهش ۴۰ درصدی سهم سلامت از تولید ناخالص داخلی در بودجه ۱۴۰۲

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: متأسفانه سهم سلامت از درآمد تولید ناخالص داخلی در لایحه بودجه پیشنهادی دولت برای سال ۱۴۰۲ به ۴.۵ درصد رسیده که نسبت به هشت سال قبل حدود ۴۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

فاطمه محمدبیگی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین با بیان اینکه در سال 1394 سهم سلامت از درآمد تولید ناخالص ملی در کشور 8.5 درصد بوده است، اظهار داشت: سهم سلامت از درآمد تولید ناخالص داخلی در قانون بودجه سال 1400 به خاطر گرانی ارز و مشکلات اقتصادی به شش درصد رسید.

وی با انتقاد از بودجه سلامت برای سال آینده  اضافه کرد: متأسفانه سهم سلامت از درآمد تولید ناخالص داخلی در لایحه بودجه پیشنهادی دولت برای سال 1402 به 4.5 درصد رسیده که نسبت به 8 سال قبل حدود 40 درصد کاهش پیدا کرده است. این در حالی است که در کشورهای منطقه از جمله امارات و عراق این رقم 10 درصد است.

محمدبیگی با بیان اینکه سهم سلامت کشور از درآمد تولید ناخالص داخلی نصف کشورهایی مثل امارات و عراق است، ادامه داد: این رقم به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست و تقاضای جدی ما افزایش آن به حداقل 8.5 درصد است. چرا که حق مردم است که از خدمات مطلوب سلامت برخوردار باشند و باید هزینه سلامت به صوت ویژه توسط دولت محاسبه شود. 

وی با بیان اینکه به دلیل عدم شفافیت بسیاری از هزینه‌ها از جیب مردم هزینه و سهم بخش سلامت از منابع ارزی تقریباً حذف شود، تصریح کرد: بنابراین انتظار ما از رئیس جمهور محترم و دولت این است که از نظام سلامت کشور حمایت و پشتیبانی کرده و اولویت ویژه‌ای برای بودجه بخش بهداشت، سلامت و درمان در نظر بگیرند.

انتهای پیام/ن

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1001852